Je v dnešní době možné poslat mezi lidi poloprofesionální fotoaparát a věřit, že jej nikdo neukradne či neprodá? Že jej bude používat 30 dní, poté jej předá někomu náhodně vybranému, a po roce se fotoaparát vrátí zpět ke svému původnímu majiteli? Morální hodnoty Čechů otestoval fotograf, který působí pod jménem Fotograf bez talentu ve svém loňském experimentu, se kterým nyní bude pokračovat ve velkém. 12 majitelů pořídilo na putovní fotoaparát během minulého roku okolo 10 000 fotografií, ale z experimentu si odnesli mnohem více než obrázky – možnost šířit dobrou věc mezi lidi, zcela nezištně někoho obdarovat a porovnat dobrý pocit z obdarování s pocitem materiální věc vlastnit.
„Vzal jsem svůj foťák, se kterým jsem do té doby fotil, a poslal ho mezi lidi zcela náhodně a úplně bez pravidel. Nešlo o soutěž, ani nic podobného. Pouze mě zajímalo, zda je reálné, že si každý z náhodně vybraných lidí foťák vyzkouší po dobu jednoho měsíce a následně pošle dál někomu, koho sám úplně náhodně vybere,“ vysvětluje fotograf stojící i za jinými projekty, které narážejí na společenská témata. „A podařilo se mi to. Po dvanácti měsících se foťák vrátil zpátky ke mně. Slíbil jsem, že pokud se akce podaří, pokusím se ji zopakovat v mnohem větším rozsahu,“ dodává fotograf. Fotoaparát, který absolvoval první experiment navíc vydražil na svém Facebookovém profilu a výtěžek dražby věnoval na dobročinnost. „Vybranou částku 15 100 Kč jsem věnoval Armádě spásy na projekt Nocleženka. Za každou věnovanou stovku může jeden člověk bez domova strávit noc v teple, dostane najíst a možnost osprchovat se,“ doplňuje.
Díky partnerům projektu megapixel.cz a Nikon získal Fotograf bez talentu nyní pět nových zrcadlovek, které na konci ledna vyšle mezi lidi. „Zcela náhodně vyberu první majitele. A ano, opravdu jim chci říkat majitelé, protože jim fotoaparáty daruji. Tím se stanou jejich vlastnictvím a bude na nich, zda mému přání vyhoví. Já pevně věřím, že ano,“ vysvětluje začátek nové éry experimentu. „Přál bych si, aby si každý majitel foťák nechal nejdéle jeden měsíc, než ho předá dál. Nikoho nebudu nutit nebo kontrolovat, jestli to opravdu udělá. Pouze se s majitelem pokusím zkontaktovat, a když zjistím, že přístroj poslal dále, nabídnu mu možnost rozhovoru a zveřejnění fotek, které pořídil. Pokud si foťák nechá, nebudu jeho jméno nikde zveřejňovat. Chci, aby zde opravdu nebyl žádný tlak na svobodnou vůli,“ dodává.
Studentka Patricie, hudebník Jakub, vizážistka Tereza, tanečník Honza a dalších osm účastníků prvního experimentu nafotilo během minulého roku dohromady okolo 10 000 fotografií. Vlastnit zrcadlovku na jeden měsíc jim přineslo různé možnosti – zjistit, zda by je focení bavilo, experimentovat s technikou, dávat a nic nechtít zpět, fotit své blízké a zaznamenávat momenty jejich životů. Někteří v projektu získali však mnohem více. „Michal mi napsal zprávu na mou stránku. Já zprávu otevřela a říkám si, zas nějaký kluk píše, a zprávu jsem zavřela. Za dva dny koukám, co že to chtěl a byla jsem překvapením bez sebe, že mi předá putovní foťák. Hned mě napadlo, koho požádat, aby mi pomohl s návodem na užívání zrcadlovky. Ta už putuje dál, ale jeden člověk mi od té doby říká Terezko.,“ vysvětluje vizážistka Tereza.
Nový experiment s 5 putovními fotoaparáty startuje již na konci ledna. Jak se vyvíjí, jaké pocity mají zúčastnění a co všechno fotí, je možné sledovat na stránce projektu (http://www.beztalentu.cz/projekty/putovni-fotak-2/).
Rozhovory s účastníky roku 2016 a výběr jejich fotografií najdete zde: http://www.beztalentu.cz/projekty/putovni-fotak-bez-talentu/.