Sport

Nejúčinější bojové umění? Rozhodně WingTsun!

By

on

Bojovému umění WingTsun se u nás věnuje stále více nadšenců. Proč tomu tak je a proč je právě toto bojové umění tím nejefektivnějším, jsme se zeptali profesionálního trenéra Lukáše Holuba.

O WT se často píše, že jde o nejefektivnější bojové umění. Proč?

Nejspíše proto že tomu tak opravdu je. WingTsun je opravdu zřejmě nejefektivnější bojové umění, které se tímto směrem vyvíjelo již od svého počátku (vzniklo před třemi sty roky). Funkčnost je to, oč jde ve WingTsunu především. A to ve všech myslitelných situacích, které mohou nastat, a kdy se potřebujeme bránit. Kdybych však měl být konkrétnější, tak důvodů vysoké efektivity je hned několik a je třeba je vnímat jako součást celku.

BlitzDefence (Blesková obrana)_komunikační dovednosti

Jedná se o speciální výukový program, kde se spojují WingTsun bojové techniky s komunikačními dovednostmi. Boj (napadení) totiž málokdy vzniká beze slov. Samotné fyzické konfrontaci téměř vždy předchází verbální napadání. Člověk se musí naučit, jak se v takovéto situaci chovat. Jak se správně postavit k agresorovi, aby měl situaci zcela pod kontrolou. A v případě, že dojde k útoku, nedal útočníkovi nejmenší šanci. Útočník tak vlastně prohraje, ještě než se rozhodne zaútočit. Zde se také učíme pochopit, že každý konflikt, který může eskalovat ve fyzickou konfrontaci, má své fáze. Každá z nich se něčím vyznačuje a v každé z nich se již dá vyhrát a konflikt ukončit.

Taktika, strategie a prevence

Na WingTsun vychováváme bojovníky. To znamená, že jim nepředáváme pouze techniky a znalosti toho, jak se v dané situaci bránit. Ale především celkový a komplexní pohled na sebeobranu a boj jako takový. Nemalý podíl ve výuce je tedy zastoupen i výukou strategie, taktiky a prevence. Právě ta je velmi významnou součástí sebeobrany. Vím-li, jaké jsou znaky vzniku nebezpečné situace, mohu se jí včas vyhnout. A boj, který ani nezačne, je vyhraný boj.

WingTsun nezná žádná pravidla a omezení

WingTsun je sebeobranný systém pro ulici. A stejně jako se ulice neřídí žádnými pravidly, ani WingTsun žádným nepodléhá. Vše je dovoleno. Je-li například žena napadena silným mužem, pak je potřeba k jeho rychlé eliminaci použít nekompromisní a ultimátní techniky, aby se ubránila. V takovém případě se jedná například o vpichy prsty do očí, úder do krku či kop na genitálie. To jsou prostředky, které WingTsun běžně používá. Jsou velmi účinné a likvidační.

Automatické reakce

Vše, co se učíme, se učíme tak, abychom veškeré pohyby a reakce měli zautomatizované a v případě potřeby jednali zcela bez přemýšlení. To zaručuje velmi vysokou rychlost jednání bez zbytečných časových prodlev.

8 úderů za sekundu

Velmi zajímavou technikou WingTsun jsou pak takzvané „řetězové údery“, které jsou současně jednou z velkých zbraní WingTsun. Jedná se o techniku, kdy na sebe ve velmi rychlém sledu navazuje úder za úderem. WT bojovník je pak schopen provést v průměru 8 úderů za sekundu. To může student WT dosáhnout již po měsíci tréninku.

V čem spočívá často zmiňovaná úspornost tohoto bojového umění?

Blízký distanc

WingTsun je specialistou na boj z blízka. Samozřejmě, že boj má v různých fázích různé vzdálenosti, my však úmyslně vzdálenost mezi námi a útočníkem zkracujeme. Tím dosáhneme takového postavení, kdy jsme schopni protivníka kontrolovat ve všech jeho pohybech a současně ho můžeme zasáhnout jakoukoliv úderovou technikou (úderem pěstí, loktem, kolenem, nebo třeba hlavou). Tato vzdálenost nám pak nabízí nejen možnost v jeden okamžik použít jakoukoliv techniku a část těla, ale současně boj velmi rychle rozhodnout a ukončit.

Žádné zbytečné a okrasné techniky

Jak jsem již zmínil, WingTsun je systém pro reálné použití. Jako takový neobsahuje žádné zbytečné a okrasné techniky, které zpravidla postrádají smysl a účinnost. Naopak. Používáme přímočaré a úsporné pohyby. Výsledku chceme dosáhnout co nejjednodušším a nejrychlejším způsobem.

Jaké musí mít člověk předpoklady, aby ho mohl praktikovat?

Člověk, který se chce WT věnovat, nemusí disponovat žádnými zvláštními schopnostmi a předpoklady. Může ho dělat skutečně každý. WingTsun rozvíjí a kultivuje přirozené reakce člověka a přirozené pohyby, které jsou lidskému tělu vlastní. V podstatě jen rozvíjíme to, co již v sobě člověk má. Včetně schopnosti bojovat, je-li to třeba.

Mohou ho praktikovat ženy a děti?

Ano, WingTsun může dělat skutečně každý. Takže i ženy a děti. Vždyť i oni v sobě tuto schopnost a potřebu mají. Stačí ji jen probudit. A i ženy a děti se mohou bránit v případě ohrožení.

Recommended for you

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *