Umění

Neštvi umělce: 8 věcí, které tatéři na svých zákaznících nesnáší

By

on

Není radno si rozhněvat umělce – obzvlášť toho, jehož projev se vám navěky zapíše do kůže. Pokud se tedy rozhodnete jednoho z nich navštívit, zkuste se vyvarovat všem uvedeným bodům.

Čeká vás první tetování, jenže domluva s vaším tatérem je naprosto nemožná? Z 50% procentech případů jde o velmi špatně pojatou komunikaci; na druhou stranu ale jen opravdu nevíte, jak se k tatérům chovat.

Toužíte-li totiž mít na svém těle trvalý obrázek, měli byste vědět, že to nebude jak pro vás, ani umělce s jehlami v ruce tak snadné, jako nanést dětskou tetovačku a přetřít ji vlhkým hadříkem. Tenhle článek vznikl na popud tří různých tatérů, kteří už mají plné zuby neznalosti a absurdního chování zákazníků. Pro některé z vás to možná bude mírně pichlavé čtení – třeba se totiž poznáte!

1. Dohodnout se na tetování – a pak se vůbec neukázat

Už od začátku byste si měli být jistí, že tetování doopravdy chcete (a v tom případě by vám měly v hlavě běhat žlutě zářící neony: „ANO! TETOVÁNÍ! PŘESNĚ SEM, NA TOHLE MÍSTO! A BUDE TO DĚLAT ON/ONA!“). Pak by tedy neměla vzniknout situace, kdy tatér v průběhu domluvy zjistí, že s ním vůbec nekomunikujete. A to ho ve chvíli, kdy dokonce strávil nějaký čas vytvářením různých návrhů, docela naštve. Naprosto zbytečné jak pro vás, tak i pro něj, je se dohodnout na termín, na který nakonec nehodláte dorazit. Výmluvám typu „Zapomněl/a jsem… Umírá mi pes… Odvezli mě na JIPku…“ nikdo půl hodiny po sjednaném termínu věřit nebude. Tatér s vámi už počítal, strávil nějakou dobu i přípravou. A vaše nepřítomnost to všechno posílá do kopru. Bude si to pamatovat a už jen tak jednoduché nějaké „příště“ nebude. Pokud nad vámi ještě nezlomil hůl, tak to bude s příplatkem – a nedivte se. Ve chvíli, kdy jste se na něj vykašlali, mohl dávno dělat něco jiného. Čas jsou peníze.

2. Chtít po něm, aby ukradl něčí práci

„Hrozně se mi líbí tahle kérka – chci přesně to samé!“ Každý tatér nedokáže spočítat, kolikrát už tohle vůbec slyšel. Obvykle se vám takový pitomý nápad bude snažit dostat z hlavy. Vážně – proč chcete vůbec tetování? Protože přesně takové už na sobě nosí Angelina Jolie? Není lepší přijít se svým unikátním nápadem? A v tom by vám právě mohl pomoci tatér – na nic jiného totiž nečeká! Vykrádat s nápady internet totiž rozhodně není důvod, proč se rozhodl pro tuhle profesi.

3. Ukrást tatérovu práci a jít za jiným

Proč něco takového vůbec dělat?! Každý tatér chce být něčím unikátní, snaží se vyprofilovat a pracuje na svém portfoliu. Líbí se vám jeho práce? To je super. Ale není zrovna levný? Nejhorší řešení, které můžete provést, je sebrat jeho návrh a jít s ním za kámošem, který vám to udělá „za pár piv“. Už nekradete jen tak nějaký obrázek z netu – tohle bylo originální dílo umělce, se kterým měl své plány a které vám také mohl on sám osobně natetovat, kdybyste nebyli zaprdnutým skrblíkem. Když už po něčem tolik toužíte, nesnižujte se ke krádeži a nebojte se do toho vrazit peníze. To dílo vám pak zůstane navždy! A navíc se nemusíte cpát ke kámošovi do obýváku, kde se o nějaké hygieně nedá ani mluvit.

maxresdefault (1)

(Z kanálu Katrin Berndt – Stealing a tattoo – krádeží návrhu se totiž nezavděčíte ani lidem, kteří je už dávno „vlastní“)

4. Smlouvat o cenu

O džíny v krámě nesmlouváte. O mobil nesmlouváte. Nesmlouváte ani s plastickým chirurgem, který vám má napravit nosík nebo pozvednout gravitací zmáhaná prsa. Tak proč byste měli diskutovat o ceně s tatérem? Co si řekne, to je jeho cena, jeho čas je totiž drahý. A žádné tetování není zmáknuté jen tak za hodinku. Něco ho také stál strojek, jehly, rukavice, desinfekce, barvy… Takže se připravte na to, že nejste jen tak na tržišti. Je zbytečné tatéra urážet – jak pro vás, tak i pro něj.

5. Přijít pod vlivem drog nebo alkoholu

Ani jedno ani druhé není žádoucí. Tatér potřebuje, abyste byli v klidu a schopní komunikovat. Pod vlivem alkoholu navíc zpravidla více krvácíte a to jen ztěžuje práci. Rozhodně byste neměli pít ani den předem – s kocovinou je to ještě větší utrpení a méně se ovládáte. Tedy se vykašlete na panáka před „akcí“ a raději se pořádně nalezte. Kvůli prázdnému žaludku se může také lehce stát, že tatérovi na křesle prachsprostě omdlíte.

Bonus tip: Bolet to bude tak jako tak, kdo chce totiž tetování se musí umět ovládat. Pokud ale opravdu máte velký strach, v lékárně se dá koupit např. Calgel, který se obvykle používá jako bolest tlumící mast (při prořezávání zoubků malých dětí). Přijďte s ním k tatérovi, neměl by s jeho použitím mít žádný problém. 

6. Přitáhnout s sebou bandu diváků

Tetování bolí. Někdo bolest snáší velice dobře, druzí ale podstatně hůř. Chcete, aby téhle vaší „zkoušce ohněm“ bylo přítomno víc lidí než jen vy a tatér? Krom toho ten se u vás potřebuje soustředit. Mít za zády hlučné publikum, které komentuje jeho práci, to je k vzteku. Pokud máte opravdu velký strach a chcete s sebou aspoň jednočlenný doprovod, buďte té lásky a předem se ho zeptejte, jestli to nebude problém. A neměl by být.

Choose-The-Right-Tattoo-Artist-550x413

(Zdroj foto: www.dragontattooequipment.com)

7. Vyžadovat přestávky na kouření

Pokud si vyžádáte v průběhu tetování krátkou pauzu, není to vůbec žádný problém – přeci jen několik hodin sedět v křesle v jedné pozici a držet přes bolest z jehel ještě plný močový měchýř není žádná sranda. Vykašlete se ale na kuřpauzy. Máte na sobě neobvázanou otevřenou ránu, do které se může venku leccos dostat. Zakuřte si předtím, krabička cigaret vám do konce sezení rozhodně neuteče. I tatér vám za to bude víc jak vděčný.

8. Ignorujete aftercare

Sezením u tatéra to ještě nekončí. Hotové tetování se vám pokusí co nejvíce omýt, obváže vám jej a jste propuštěni. To ale neznamená, že se o něj nemáte nadále starat. Prakticky na sobě máte otevřenou ránu. Zhruba po hodině byste měli obvaz z tetování sundat, znovu mýdlem opatrně místo umýt a namazat mastí – buď Pegasus Pro, nebo bude stačit i obyčejný Bepanten, je mnoho možností. Postupně se vám tetování pokryje strupem, což je normální, dobrovolně jste si nechali způsobit povrchové poranění kůže, které se teď hojí. A aby se zahojilo správně a tetování vypadalo poté k světu, průběžně ho mazejte mastí, aby strup nebyl nepříjemně suchý. Po cca dvou týdnech by strupy měly samy odpadnout. Když se na to vykašlete, celá ta práce může jít k šípku – vypadají vám barvy, tetování se rozpije. Když se o něj nebudete starat, nebude také pak žádná paráda. A zas si budete muset připlatit za opravu.

Recommended for you

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *