Cestování

6 věcí, které byste měli vědět, než vyrazíte ven s koloběžkou

By

on

Trend odrážedel se mezi Čechy šíří jako nakažlivá horečka. Až tohle jaro vyrazíte na svém vymazleném přibližovadlu ven, měli byste ale vědět pár podstatných věcí.

Koloběžky jsou retro, které posledních pár let přichází zpátky do módy a chytá druhý, mohutný dech. Pokud jste jim propadli jako mnozí jiní, určitě byste měli vědět, že na vás venku stejně jako na každého, kdo se chce prohánět po veřejném prostranství, platí určitá pravidla. A pokud nechcete mít zbytečné potíže, je lepší se s nimi raději hned seznámit.

Pablo Alemán 2

  1. Koloběžka je brána jako osobní přepravní prostředek, to samé jako in-line brusle, longboardy, skateboardy, atd. Tudíž jste bráni jako chodci. A tedy s koloběžkou nesmíte na silnici, patříte na chodník.
  2. Pokud tedy ovšem nelze jet po chodníku, musíte se chovat na silnici jako chodec – jízda nalevo a v protisměru, abyste byli viditelní pro řidiče.
  3. Jezdec na koloběžce by tedy svým způsobem neměl co dělat na cyklostezce. Chodec, ani jiná vozidla, která nejsou uvedena pod značkou vjezdu do cyklistické zóny, by totiž cyklostezku neměla užívat. V praxi to ale policejní hlídka doopravdy neřeší. Pokud by ovšem od někoho přišla stížnost, nemají na vybranou.
  4. To, že je koloběžkář brán jako chodec má i svou výhodu – třeba to, že se na rozdíl od cyklistů nemusíte obávat toho, že si při cestě cucnete trochu piva nebo jiného alkoholu. Ovšem každý rozumný člověk to musí brát s mírou. Vždycky záleží na tom, co se stane; a pokud zaviníte nehodu, nepřičte se vám to k dobru.
  5. Že jste bráni jako chodec ovšem neznamená, že byste na sobě neměli nosit ochranné prostředky. Helma, ta je prostě nutností – ovšem je to pouze z vašeho vlastního popudu. Náhoda je prevít, nikdy si nemůžete být jistí, co se stane.
  6. Od letošního února vyšla novela zákona 361, která říká, že každý chodec, který za snížené viditelnosti prochází po krajnici nebo okraji neosvětlené vozovky, musí na sobě nosit reflexní prvky. Tedy nezapomeňte minimálně jeden či dva vhodně umístěné reflexní pásky jak na sobě, tak i na své koloběžce.

Foto: Pablo Alemán

Recommended for you

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *