Film

Nejnovější český akčňák je tu! Kam až sahá Hloubka ostrosti?

By

on

Začalo to před pár lety natočením krátkometrážního filmu Aikido street story. Od té doby se v partě nezdolných českých borců přes bojová umění usadil nápad, který letos v únoru vyústil v premiéru snímku s názvem Hloubka ostrosti. Co do akce a obsazení tenhle film nemá v Čechách konkurenci. A vy ho můžete vidět teď hned, online na vašem kompu.

12088021_1512971062334492_4244134445760476672_n

Je sice trochu úzkoprsé o české kinematografii tvrdit, že je její obsah děs, bída a hnus, ale podle toho, co průměrný návštěvník kin shlédne během roku, se opravdu nelze moc divit tomu, že při výběru raději volíme zahraniční produkci, než tu tuzemskou. Když přitom pomineme pokusy o lobotomii mozku, jako jsou Troškovy filmy, adaptace plytkých románů od bůhvíproč zprofanovaného Viewega, nebo každoroční sváteční pohádkové masakry, občas se u nás naskytne charismatický projekt, který nadchne na první dobrou. A tím byla Hloubka ostrosti, která začala jako fanouškovský film vznikat v létě minulého roku. Pokud jste už jako divák tuhle partu zaznamenali při krátkém filmu Aikido street story, měli jste být také proč nadšení. I filmožrout, který si zrovna nepotrpí na akčňáky, musel uznat, že na amatéry je to precizně natočený kousek, z kterého až přecházejí oči. A platí to dodnes, i když od Aikido street story uběhly bezmála dva roky.

A tak tu letos máme Hloubku ostrosti – jak tvůrci sami propagují, jedinečný akční film svého druhu v Čechách. Nemusíte nijak extra klikat, ono českých akčňáků doopravdy je jak vlčích máků. Hloubka ostrosti se opravdu může chlubit tím puncem „jedinečnosti“, ale ve skutečnosti je v ní mnohem víc, než se na první pohled zdá.

I když má celý snímek jen něco přes dvacet minut, dát dohromady tenhle krátký akční biják trvalo téměř půl roku a to především kvůli vytíženosti hlavních protagonistů (celé natáčení ale zabralo zhruba dva týdny). Chlapíci, kteří si střihli role natřískaných bouchačů, totiž nejsou žádná kuřátka odchycená z ulic, ale jména, která ve světě bojových sportů něco znamenají. Nejen chlapi zalapají po dechu např. u Karlose „Terminátora“ Vémoly – tomuhle českému borci stačí jen se zle zamračit a šťastlivec, který mu stojí v cestě, následujících pár dnů po setkání doslova kadí brikety. Není to ale celé jen o Terminátorovi, do projektu Hloubky ostrosti se totiž krom fighterů jako Jiří Žák nebo Petr „Monster“ Kníže zapojil i česká komediální rachejtle Michal Kavalčík alias Ruda z Ostravy, což perfektně zafungovalo na její propagaci a Hloubka se tak o něco víc vysunula z ulity amatérského filmu. A samozřejmě by bylo celkem průšvih nezmínit jméno, které září v hlavní roli. Ondřeje Malinu znáte jako špičkového trenéra japonského bojového umění Aikido, nebo jste o něm slyšeli díky jeho účasti na natáčení nespočtu zahraničních filmů. Za zmínku stojí např. filmy jako Wanted, Solomon Caine, Mission Imposible, nebo nejčerstvější akčňák Michaela Baye, 13 hodin. Malina je prostě chlap na roztrhání. A aby ta jeho kaskadérská kariéra „jednotvárně“ neplynula pouze v zahraničních megafilmech, vzal v Hloubce ostrosti hlavní roli fotografa, který okusí na vlastní kůži, jak moc dokáže být jeho živobytí krušné, když strká nos a hledáček do soukromí vlivných lidí.

12108112_1510206265944305_1239709352052219318_n

Pokud po zhlédnutí zmíněného staršího Aikido street story slintáte nedočkavostí na Hloubku ostrosti, tak si pište za uši, že co do akce vás rozhodně nezklame. Je to přesně to a mnohem víc, co tvůrci divákům slíbili. Perfektně nastříhané a ostré záběry rvaček jsou dechberoucí (a ještě líp řečeno, doslova kulervoucí). Co nedokáže často armáda profesionálů, zvládla partička amatérů na chodnících Žatce a v prostorách kasina Bonver. Na choreografii boje se také podílel zkušený Malina a když se do toho všeho zapojili i borci ostřílení ringem, výsledkem toho všeho byly excelentní bitky, u kterých si nemůžete pomoct – prostě je musíte vracet zpátky a přehrávat dokola znovu a znovu od začátku.

Na druhou stranu je tu ale jeden důležitý aspekt, který Hloubku ostrosti nekompromisně stahuje dolů do amatérského inferna. Po téměř půlroce žhavení diváckého očekávání to zklamání mělo sílu jako facka od samotného Vémoly (jen facka, naštěstí – nic víc byste od něj schytat nechtěli).

Říct, že příběh Hloubky ostrosti je triviální, prostý a místy až stupidní, je moc drsné. Přeci jde jen o amatérský film, takže kritik musí zvednout ruce a vzdát to – bylo by to jako plivnout malému děcku na zmrzlinu, prostě nefér a hnůj. Ovšem neubráníte se, v duchu si to myslet budete dál. Nějak se nedokážeme zbavit pocitu, že Jaroslav Wagner, který psal scénář a podílel se s Lukášem Šimandlem i na režii, moc vypravěčského talentu nepobral. A je to nesmírná škoda.

1653823_1516598715305060_1669241018364158432_n

A je tu ještě jedna věc, která Hloubku celkově nestaví do dobrého světla. Borci přes rvačky jsou výmluvní díky svalům a letícím pěstem. Herci to ale prostě nejsou. A že se do téhle partičky vloudili i absolutní neherci (nebo spíš neherečky) poznáte hned v prvních minutách. V úvodní scéně při příchodu domů se na hlavního hrdinu a jeho partnerku sesype číhající banda rváčů. Dívka křičí… a směje se?! Chlapi se rvou, předvádí drsnou nakládačku, blondýnka se krčí u stěny a viditelně se řehtá na celé kolo. Už v prvních minutách se divák nestačí divit a další drobné nedostatky se od té chvíle jen hrnou. Kavalčíkovi nakonec jeho zlého podnikatele vybaveného ostrými hochy a siláckými hláškami ani nevěříte. Vzteklý a násilnický zmetek, který je schopen všeho, mu moc nesedl. Ale co nebylo, může být klidně příště – šel tu vidět jistý potenciál.

Hloubka ostrosti si během druhé půlky února odbyla dvě slavností premiéry; jednu v Praze, druhou v Žatci. Na krátkém filmu se podílela spousta neuvěřitelně talentovaných lidí, kteří by si v budoucnu v Čechách po svém výkonu klidně zasloužili i větší pozornost kamer. Proč ne, všechno se dá jednoho dne naučit, skvělý herec se nezrodí ze dne na den. Ovšem napříště – pokud nějaké příště pro tuhle partu bude – by to chtělo stoprocentně věnovat stoprocentní úsilí na tvorbě příběhu. Věříme, že při pohledu na tyhle skvělé borce se fantazie roztáčí na plné obrátky; ale asi ne scénáristovi Hloubky ostrosti. Holt nad tímhle jediným „talentem“ (a vlastně ještě vychechtanou blonckou) bychom z celého uskupení opravdu beze slov zlomili hůl a hodili ji na podpal.

Hloubku ostrosti můžete vidět zde.

Celkové hodnocení: 6/10

Zdroj foto: Facebook.com/hloubkaostrosti/

Recommended for you

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *