Film

První český parkourový film Ani ve snu!? Romantika ze sídliště

By

on

Parkourový biják z české produkce toho skákání a adrenalinu moc nepřinesl. Právě naopak – během osmdesáti minut celé stopáže se nepřestanete ptát, co se to proboha na plátně vůbec děje, proč jsou tam všichni tak zatraceně divní. Láska na první pohled se prostě nekonala.

Bylo nebylo, žila byla teenage holka, která ráda lezla po barácích. V partě místních borců se zakoukala do největšího parkour frajera a prásk, byla z toho láska. Ovšem jen jednostranná. Naštěstí tuhle životní nesnáz překoná a pak si společně k kluky zahopsá ve videu, který hoděj na Youtube a budou slavní. Konec zvonec.

A takhle by se opravdu dala popsat celá zápletka. Ani ve snu! se zprvu tvářilo jako ambiciózní film, který předvede skvělou podívanou z českého parkouru, ale skutek utek. Vina padá z velké části na naprosto nesmyslně poskládané dialogy, při kterých polovina kinosálu vybuchovala v salvách nechtěného smíchu – a to zrovna nesloužilo mladičkým hercům, kterým už toho nezbývalo moc k záchraně. Nejvíce to bohužel schytala hlavní protagonistka Bára Štikarová v roli Laury.

Od počátku je nakousnuté, že tahle mladá dáma má koule na to, aby z ní všem ostatním parkouristům spadly kalhoty střihu Miloš až ke kotníkům – ale pak vlastně nepředvede zhola nic. Laura totiž trpí jakýmsi traumatem z dětství, nehoda při horolezectví. Záhy se vášeň pro parkour vytrácí a i když divák očekával, že se s problémem Laura porve a začne bojovat o to své místo na výslunní, jsme vhozeni do snového světa hlavní hrdinky, který se částečně prolíná s realitou. Její milostný život stojí za pendrek, protože se zamiluje do šmejda (a s tím, že je zhruba stejně sympatická jako Olga Hepnarová to určitě nemá nic společného). Aby si tyhle nesnáze vyřešila, k tomu jí pomáhá mladej hacker Adam Mišík, se kterým vyzkouší pomocí androiďáckýho tabletu Inception po česku. Zklamání z toho, co se děje na plátně, nekončí ani při finální části, kdy je konečně shodou náhod Laura vzata do party těch nejhustějších parkouristů (s argumentem, který tak trochu nasere každýho: „Je to holka, bude to vypadat dobře!“) a jde si s nima zaskotačit na pražskou Vltavskou. Ten českej parkour podle tohodle snímku vlastně za nic moc nestojí. Raději si dnes večer pusťte ty kluky šikovný z Youtube, kteří si hrajou na Assasin´s Creed – a aspoň trochu vám to nažene adrenalin do těla.

Je vůbec tak těžké natočit (klidně i tuctový) film o parkouru v Čechách? Pro režiséra Petra Oukropce a scénáristu Egona Tobiáše to musel být dle výsledku doslova porod. Zkusili (podle sebe) originální příběh z prostředí mladých teenagerů ze sídliště – a kdoví, koho tím chtěli oslovit. Namísto toho vytvořili největší divácký mindfuck české kinematografie od snímečku Andílek na nervy. Běžte do ulic a parků, tam možná ten skutečnej parkour najdete. V kině žádný nářez letos nečekejte.

Hodnocení: 3/10

Recommended for you

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *